EDC Las Vegas 2016 SET TIMES Announced

EDC

Only three more days away from the 20th anniversary of Electric Daisy Carnival in Las Vegas.

Few days ago Insomniac unveiled on their EDC’s official Facebook page, videos that showcased the day by day lineups for each of the event’s stages. And today they just revealed their official day-to-day artist set times.

Check the full list below, and prepare yourselves for the electrifying sounds and unforgettable experience under the electric sky.

EDC Las Vegas 2016 Set Times:

kineticFIELD:

FRIDAY 

  • 7PM – Mike Williams
  • 8:12PM – Don Diablo
  • 9:30PM – The Magician
  • 10:44PM – Jauz
  • 11:56PM – EDC20 Celebration
  • 12:08AM – Alesso
  • 1:40AM – Hardwell
  • 3:05AM – Dada Life
  • 4:20AM – W&W

SATURDAY 

  • 7PM – Baggi
  • 8:12PM – Anna Lunoe
  • 9:30PM – Seven Lions
  • 10:44PM – Oliver Heldens
  • 12:08AM – The Chainsmokers
  • 1:40AM – Axwell ^ Ingrosso
  • 3:05AM – Dimitri Vegas & Like Mike
  • 4:20AM – Dash Berlin

SUNDAY 

  • 7PM – Mercer
  • 8:12PM – Danny Howard
  • 9:30PM – Alison Wonderland
  • 10:44PM – Carnage
  • 12:08AM – Tiesto
  • 1:40AM – DJ Snake
  • 3:05AM – Yellow Claw
  • 4:18AM – Galantis

 cosmicMEADOW:

FRIDAY 

  • 7PM – Christofi
  • 8PM – Chris Lorenzo
  • 9:15PM – Amtrac
  • 10:30PM – SNBRN B2B Dr. Fresch
  • 11:45PM – Martin Solveig
  • 1AM – GTA
  • 2:15AM – Knife Party
  • 3:30AM – Flux Pavilion
  • 4:30AM – Chris Lake

SATURDAY 

  • 7PM – Go Freek
  • 8PM – Paper Diamond
  • 9:15PM – 4B
  • 10:30PM – Zedd
  • 11:45PM – A-Trak
  • 12:45AM – Slander
  • 2AM – Ephwurd
  • 3:15AM – Shiba San
  • 4:15AM – Tycho (DJ Set)

SUNDAY 

  • 7PM – La Patilla
  • 8PM – Maximono
  • 9:15PM – Joyryde
  • 10:30PM – Hermitude
  • 11:45PM – What So Not
  • 1AM – RL Grime
  • 2:15AM – Marshmello
  • 3:30AM – Hannah Wants
  • 4:30AM – Valentino Khan

circuitGROUNDS:

FRIDAY 

  • 7PM – Tom & Collins
  • 8:15PM – Party Favor
  • 9:30PM – TJR
  • 10:45PM – Adventure Club
  • 12AM – Eric Prydz
  • 1:30AM – Kaskade
  • 3AM – Duke Dumont
  • 4:15AM – KSHMR

SATURDAY 

  • 7PM – Michael Calfan
  • 8:15PM – MAKJ
  • 9:30PM – Tommy Trash
  • 10:45PM – Deorro
  • 12AM – Martin Garrix
  • 1:30AM – Above & Beyond
  • 3AM – Armin van Buuren
  • 4:15AM – Afrojack

SUNDAY 

  • 7PM – Ben Nicky
  • 8PM – John Askew
  • 9PM – Astrix B2B Ace Ventura
  • 10:30PM – Paul Oakenfold
  • 11:30PM – Paul van Dyk
  • 12:30AM – Ferry Corsten presents Gouryella
  • 1:30AM – Markus Schulz
  • 2:30AM – Gaia
  • 3:30AM – Gareth Emery
  • 4:30AM – Aly & Fila

neonGARDEN:

FRIDAY 

  • 7PM – Julia Govor
  • 8:30PM – Jason Bentley
  • 10PM – Dusky
  • 11:30PM – Maya Jane Coles
  • 1AM – Loco Dice
  • 2:30AM – Hot Since 82
  • 4AM – J. Phlip

SATURDAY 

  • 7PM – Doc Martin
  • 8:30PM – Sonny Fodera
  • 10PM – Lane 8
  • 11:30PM – Totally Enormous Extinct Dinosaurs B2B Jonas Rathsman
  • 1AM – Nicole Moudaber
  • 2:30AM – Chris Liebing
  • 4AM – Umek

SUNDAY 

  • 7PM – Brennen Grey
  • 8PM – Bart Skils
  • 9:30PM – Paul Ritch (Live)
  • 11PM – Pan-Pot
  • 12:30AM – Richie Hawtin
  • 2AM – Adam Beyer
  • 4AM – Alan Fitzpatrick

bassPOD:

FRIDAY 

  • 7PM – Nightstalker
  • 8PM – 50 Carrot B2B Coffi B2B Soloman
  • 9PM – Audio B2B Teddy Killerz
  • 10PM – Ookay
  • 11PM – 12th Planet B2B Protohype B2B Lumberjvck
  • 12:30AM – Bro Safari
  • 1:30AM – Snails
  • 2:30AM – Datsik
  • 3:30AM – Bad Company UK
  • 4:30AM – Matrix & Futurebound

SATURDAY

  • 7PM – Fallen
  • 8PM – Frankee B2B Loadstar
  • 9:30PM – TrollPhace B2B P0gman
  • 10:30PM – Habstrakt
  • 11:30PM – NGHTMRE
  • 12:30AM – Caspa B2B Rusko
  • 1:30AM – Excision
  • 2:30AM – Andy C
  • 3:30AM – Crizzly
  • 4:30AM – Eptic B2B Must Die!

SUNDAY 

  • 7PM – Fury
  • 8PM – Kasra B2B Mefjus
  • 9PM – Culture Shock B2B Delta Heavy B2B Dimension
  • 10:30PM – TroyBoi
  • 11:30PM – Loudpvck
  • 12:30AM – Brillz
  • 1:30AM – Zomboy
  • 2:30AM – Doctor P B2B Cookie Monsta B2B FuntCase
  • 3:30AM – Pendulum (DJ Set)
  • 4:30AM – Brookes Brothers B2B Cyantific B2B Insideinfo B2B The Prototypes

wasteLAND:

FRIDAY 

  • 7PM – Leiel8PM – Kutski
  • 8PM – Kutski
  • 9PM – Audiofreq
  • 10PM – Adrenalize
  • 11PM – LNY TNZ
  • 12AM – Technoboy
  • 1AM – Code Black
  • 2AM – DJ Isaac
  • 3AM – Grammer
  • 3:30AM – Darren Styles B2B Grammer
  • 4AM – Darren Styles
  • 4:30AM – Ran-D

SATURDAY

  • 7PM – Mekanikal
  • 8:30PM – Max Enforcer
  • 9:30PM – Stephanie
  • 10:30PM – Bioweapon
  • 11:30PM – Da Tweekaz
  • 12:30AM – Brennan Heart
  • 1:40AM – TNT
  • 2:45AM – Gunz For Hire
  • 3:30AM – Digital Punk
  • 4:30AM – Adaro

SUNDAY 

  • 7PM – Darksiderz B2B Crisis Era
  • 8:30PM – Sylence
  • 9:30PM – Audiotricz
  • 10:30PM – Wasted Penguinz
  • 11:30PM – D-Block & St-te-Fan
  • 12:30AM – Coone
  • 1:30AM – Tuneboy
  • 2:30AM – Lady Faith
  • 3:30AM – Radical Redemption
  • 4:30AM – Angerfist

STAGE 7:

FRIDAY 

  • 7PM – Baumer
  • 8:30PM – Morten
  • 9:30PM – My Digital Enemy
  • 10:30PM – Aryay
  • 11:30PM – Throttle
  • 12:30AM – Sleepy Tom
  • 1:30AM – Wuki
  • 2:30AM – Sluggers
  • 3:30AM – John O’Callaghan
  • 4:30AM – Jordan Suckley

SATURDAY 

  • 7PM – KDrew
  • 8:30PM – Lione
  • 9:30PM – Coyote Kisses
  • 10:30PM – Julian Jordan
  • 11:30PM – Anevo
  • 12:30AM – Shaun Frank
  • 1:30AM – Botnek
  • 2:30AM – Pierce Fulton
  • 3:30AM – Lookas
  • 4:30AM – Matt Black

SUNDAY 

  • 7PM – Pilo
  • 8:30PM – Craig Williams
  • 9:45PM – Taiki Nulight
  • 11PM – Redlight
  • 12:15AM – Giraffage
  • 1:30AM – Hotel Garuda
  • 2:45AM – KRNE
  • 4AM – Walker & Royce

upside-downHOUSE:

FRIDAY 

  • 7PM – Blacklab
  • 8PM – El Dusty
  • 9PM – AWE
  • 10PM – Two Fresh
  • 11PM – Stooki Sound
  • 12AM – Gladiator
  • 1AM – JSTJR
  • 2AM – Den Ham Boyz
  • 3AM – Rell The Soundbender
  • 4:15AM – Habu

SATURDAY 

  • 7PM – Kyle Walker
  • 8PM – 219 Boys
  • 9PM – Landis LaPace
  • 10:15PM – Bot B2B Astronmar
  • 11:30PM – Billy Kenny
  • 12:45AM – Armand van Helden
  • 2AM – Sacha Robotti
  • 3AM – Go Freek
  • 4AM – Biggs B2B Choppa Dunks

SUNDAY 

  • 7:30PM – Havoc
  • 8:30PM – Lenny V
  • 9:30PM – Ron D Core
  • 10:30PM – DJ Dan
  • 12AM – Bad Boy Bill
  • 1:15AM – Doc Martin
  • 2:45AM – Juan Atkins
  • 4AM – Mark Farina

boomboxARTCAR:

FRIDAY 

  • 7PM – Chris Jay
  • 9PM – Neon Black
  • 10:15PM – Freddy Be
  • 1AM – Ianator
  • 2AM – Trouble
  • 3AM – Ruff Hauser
  • 4AM – Moni

SATURDAY 

  • 7PM – Johnny Darko
  • 8PM – Fallen
  • 9PM – Rybo
  • 10PM – Ghostea
  • 1:15AM – Roy Wilkins
  • 2:30AM – Wood Holly
  • 3:30AM – Hotfire
  • 7PM – Painted Trees
  • 7:30PM – The Real Deal Montiel
  • 8:30PM – Arod
  • 9:30PM – Matt Black
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.